Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI Türkiye (Urban Land Institute) GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve TMB (Türkiye Müteahhitler Birliği) işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından İstanbul Beşiktaştaki bir otelde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. ASTAY Gayrimenkul ve İŞ GYO’nun sponsorluğunda düzenlenen toplantıda, GYODER Başkanı Aziz Torun, TMB Başkanı Mithat Yenigün ve ULI Türkiye Başkanı Ayşe Hasol Erktin yaptıkları açılış konuşmalarında sektörde kadınların varlığına desteklerini vurguladılar. Açılış konuşmalarının ardından Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Avukat Pınar Ersin Kollu tarafından araştırmanın sonuçları açıklandı. Programın ikinci yarısında ise ‘Gayrimenkulde Kadının Geleceği’ başlıklı bir forum düzenlendi.

Türkiye gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların profillerinin belirlenmesi ve sektörde çalışan kadınların kariyer gelişimlerinin, beklentilerinin ve gelecek hedeflerinin tespit edilmesini amaçlayan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’, ULI Türkiye (Urban Land Institute) öncülüğünde kurulan ve sektörün alanında lider kadın çalışanlarından oluşan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu adına ERA Research & Consultancy tarafından yapıldı. Saha çalışması 27 Mart - 19 Nisan 2017 arasında gerçekleştirilen araştırmaya; İnşaat, Yatırımcı, Geliştirici, Danışmanlık ve Hizmet, Mimar ve Mühendislik, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ve Değerleme firmalarında çalışan 436 kadın, online anket yöntemi ile katıldı.

"KADIN DETAYCILIĞINA İHTİYAÇ VAR"

Etkinlik arasında kadınların sektördeki yeri konusundaki görüşlerini dile getiren GYODER Başkanı Aziz Torun, "Gayrimenkul sektörü; mimari tasarım, sigorta, bankacılık, satış pazarlama gibi pek çok aşamadan oluşuyor. Dolayısıyla bu aşamalarda kadın detaycılığına ihtiyaç var. Kendini yetiştirmiş eğitimli kadınlar için bu sektör önemli bir istihdam alanı. Bu platform, hem bu farkındalığı ortaya koyuyor hem de yaptığı araştırma ile gayrimenkul sektörünün sadece şantiyelerde inşaatın yapılmadığı bir alan olduğunu gösteriyor.

İSTANBUL, (DHA)- GAYRİMENKULDE Kadın Liderler Platformu, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ilk kez yapılan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre; sektör kadınları 36 yaşında genç bir profile sahip, yüksek düzeyde eğitimli, üst düzey yönetim kademelerinde görev almaya hazırlar ve bunun için adalet ve tarafsızlık ilkesiyle yönetilmeyi talep ediyorlar.Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019 Haberi Ekleyen: Mustafa YUMUŞAK